DASK Sigorta Primi Hesaplama

DASK Sigorta Primi Hesaplama

 

DASK sigorta primi hesaplama işlemleri yapı tarzlarına göre farklı şekillerde yapılmaktadır.  Zorunlu deprem sigorta priminin hesaplanabilmesine temel teşkil etmek üzere Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından 5 ayrı deprem bölgesi belirlenmiş, deprem sigortası primlerinin bu bölgelerde yer alan yapı özelliklerine göre belirlenmesi karara bağlanmıştır. Bu karara bağlı olarak, deprem riski yüksek olan bölgelerdeki sigorta primleri diğer bölgelere nazaran daha yüksek olmaktadır. Bakanlık tarafından belirlenen 5 ayrı deprem bölgesinin yanında, binaların yapı kalitelerini belirlemek amaçlı olarak belirlenen 3 ayrı değişken prim hesaplamalarını etkilemekte ve 15 farklı sigorta primi türü meydana getirmektedir.

DASK sigorta primi hesaplama sırasında primin miktarına etki eden unsurlar, binanın yer aldığı bölge ve yapı türüdür. Bölgeye ait prim bedeli binanın alanı ile çarpılarak DASK sigorta pirimi belirlenmekte ve yılda bir kez olmak üzere peşin olarak ödenmesi kanunlar gereği zorunlu kılınmaktadır.

  • Binanın yer aldığı bölge,
  • Binanın yapım tarzı,
  • Binanın metrekare ölçüleri

Standart olarak baz alınan özelliklerdir. Bu özelliklere uygun olarak hesaplanan DASK sigorta primleri sabit olup, herhangi bir sigorta şirketi tarafından daha az veya daha çok miktarlarla sigorta işlemi yapılamaz.

DASK sigorta primi hesaplama belli kriterlere bağlı olarak değişiklikler gösterse de, tüm deprem kuşaklarını içine alacak şekilde planlanmıştır. Ülkemizin deprem kuşağında olmasının bir gereği olarak da zorunlu hale getirilmiştir. DASK sigortası yapılmadan, bina sahipleri su, elektrik ve doğalgaz bağlantısı yapamamakta, böylece sigortanın tüm bölgeleri tam anlamda kapsaması sağlanmaktadır. Doğal felaketlerde yaşanan maddi ve manevi kayıpların bir nebze olsun giderilmesine ve depremde meydana gelen yaralanma ve ölüm gibi vakalarda sigortalı bireylerin mağduriyetini ortadan kaldırılmasına katkı sağlayan deprem sigortaları, depreme bağlı olarak oluşan yangın, patlama, tsunami gibi olaylarda da zararların tazmin edilmesini sağlamaktadır.

DASK sigorta primi hesaplama, sigorta poliçesi oluşturma konusunda her türlü kolaylığı sağlayan DLG sigorta, zorunlu deprem sigortası başta olmak üzere tüm sigorta poliçelerinin hazırlanmasında en uygun fiyat seçenekleri ve ödeme kolaylıklarıyla hizmet vermektedir. Riskleri hayatınızdan tamamen uzaklaştırmak için sigortanın ne denli önemli olduğunu lütfen unutmatın.

#dask #dasksigorta #sigorta #daskSigortaPrimi #deprem #depremkusağı #zorunluDepremSigortası #dlg #dlgsigorta #doğalFelaket #sigortaHizmetleri 

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

BU SAYFAYI PAYLAŞ


Müşteri Yorumları

Sizleri de DLG Sigorta farkını yaşamaya davet ediyoruz.

Memnuiyetinizi, istek ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşınız. Düşünceleriniz bizim için çok değerli...